مقدمه  

در هزاره سوم روش نوین ریاضی با ابزار قدیمی ترکیب می شود و راهکار شگفت آمیزی ارائه می دهد. شاید شما چرتکه را دیده باشید اما قطعا با آن محاسبات را انجام نداده اید. شاید فکر می کنید این وسیله مربوط به پدربزرگ هایتان بوده و با توجه به وسایل جدید و مدرن مثل انواع ماشین حساب ها و ابر کامپیوترها استفاده از چنین ابزار کهنه ای خنده دار است؟

نه این تفکر اشتباه است. محاسبه با چرتکه می تواند موجب افزایش خلاقیت کودک و پویا شدن ذهن او شود. با انجام محاسبات با چرتکه دو فرآیند همزمان اتفاق می افتد. روش های سنتی انجام محاسبات با روش های جدید که محاسبات ودیک نامیده می شود، جایگزین می شود. پس از مدتی دانش آموز با تصور چرتکه انجام محاسبات ذهنی را آموزش می بیند. این روش محاسبه با چرتکه در کشورهای متعدد دنیا در حال انجام است. آلمان، دانمارک، نپال، مراکش و هند کشورهایی هستند که از سال ۲۰۰۴ این روش را در سیستم آموزشی خود استفاده می کنند. ما نیز با پیوستن به این سیستم و مهم تر از آن، فرآیند ایرانیزه کردن آن به واسطه چاپ بیش از ۳۰ جلد کتاب آموزشی و تهیه چرتکه های دانش آموزان در دو نوع کودکان (رنگی) و بزرگسالان تلاش می کنیم هر چه سریعتر به سطح جهانی این آموزش انطباق می یابیم و این ابزارها را در قالب یک بسته آموزشی شامل چرتکه، کتاب و کیف به دانش آموزان ارائه می کنیم.

 چرتکه

 

۱-چرتکه چیست؟

چرتکه وسیله ای قدیمی است که برای انجام محاسبات به کار می رود. از آن می توان برای انجام چهار عمل اصلی ریاضی استفاده کرد و حتی می توان آن را برای محاسبه توان و ریشه اعداد نیز به کار برد.

 

۲-شکل چرتکه چگونه است؟

از يك قاب پلاستيكي يا چوبي تشكيل شده است كه روي آن مهره هايي وجود دارد كه كودكان را با مفهوم ارزش مكاني آشنا مي كند.

يك ماشين حساب دست ساخته است كه اعداد آن به صورت مهره هايي روي ميله ها قرار گرفته اند که در آن نخستین ستون سمت راست، ستون یکان‌ها است وستون بعدی که در سمت چپ آن قرار می‌گیرد ستون دهگان‌هاست و به همین ترتیب ستون‌ها ادامه می‌یابند.

 

۳-انواع چرتکه کدام است؟

-چرتکه چینی

-چرتکه ژاپنی (سرابن)

۴-چرتکه چه کارایی هایی دارد؟

– براي جمع و تفريق و ضرب و تقسيم استفاده مي شود.

– استفاده از چرتكه بسيار آسان است و در تصور رياضيات كمك کرده و محاسبات ذهني را تقويت مي كند.

– در يادگيري سيستم اعداد پايه كمك ميكند.

–  مهارت كار كردن با اعداد را افزایش مي دهد.

– سرعت را در حل مسائل ریاضی حتي سريعتر از يك كامپيوتر مدرن افزایش مي دهد.

– مزيت اصلي و نتيجه استفاده از چرتكه بهبود تمركز و تكامل مغز از طريق مشاهده است.

– فوبياي رياضيات از بين ميرود، به افزايش اعتماد به نفس و شكوفايي استعدادهاي دانش آموزان كمك مي كند.

– يك روش تفريحي براي انجام محاسبات با يادآوري آسان و بدون استرس است.

 

۵-ما از کدام نوع چرتکه استفاده می کنیم؟

چرتکه سرابن.

 

۶-چرا این نوع را انتخاب کردیم؟

این نوع چرتکه در بین چرتکه های موجود با به حداقل رساندن تعداد مهره ها و کاربردی کردن آن تنوع و سهولت انجام محاسبات را حداکثر کرده است. در این نوع چرتکه می توان هم اعداد را به راحتی نشان داد به طوری که تعداد زیاد مهره ها باعث از دست رفتن تمرکز دانش آموز نمی شود و در عین حال تنوع محاسبات در این نوع چرتکه بیشتر است.

 

۷-چه چیزی ما را متفاوت کرده است؟

روش چرتکه سرابن، روش درست محاسبات است. از سطح جمع و تفریق شروع می شود و به ضرب و تقسیم می رسد و تا مرحله جذر، توان دو و … ادامه دارد. آموزش بر اساس روش “ودیک” است. روش ودیک برای ساده سازی همه محاسبات طراحی شده است. در این روش تمامی اعمال ریاضی یک ما به ازای محاسباتی که دارند بدین نحو که برای انجام هیچ یک از محاسبات تفریق، جمع، تقسیم، ضرب، توان و …. از روش های مرسوم آن استفاده نمی شود. نکته اصلی در موسسه علوی نور شفق گذراندن دوره های مربی هایش به واسطه مربی های ابداع کننده این این روش در کشور هند است. ما ادعا داریم که همه آموزش ها به طور مستقیم و کاملا علمی از مبدعین این روش صورت گرفته است. به ترتیب در انتقال این مفاهیم به دانش آموزان نیز به همین نحو عمل خواهیم کرد.